Uçurtma Avcisi pdf kitap indir / oku

Ekim 4, 2017

Uçurtma avcısı Özet

Soyvetler’in Afganistan a girmesinden dolayı ülkede birçok dram yaşanıyor. Yazarımız yaşanan bu dramları iki çocuğun gözünden bizlere anlatıyor.

 

Kitapta iki süt kardeşten bahsediliyor, bunlar Emir ve Hasan’dır. Emir ve Hasan süt kardeşi olarak büyümektedirler. Emir’in babası bölgede güçlü  ve yardım sever bir kişidir. Hasan’ın babası Emir’in babasına hizmet etmektedir. Bir gün Hasan ve Emir başlarını belaya sokarlar. Hasan, Emir’i kurtarmak için suçu üstlenir  fakat Emir bir şey söylemeden oradan kaçar ve Ha

san’ı yalnız bırakır. Hasan çok fazla şiddet görürken, Emir sadece olayları izliyordu.

 

Bu olaydan sonra Emir  utandığı için Hasan’ın suratına bakamaz ve babasına onları istemediğini söyler. Babası bu istediğini geri çevirir. Emir bir gün Hasan’a tuzak kurar ve Hasan’ı hırsız gibi gösterir. Emir’in  babası bu olayı affeder fakat Hasan’ın babası gururuna yediremez ve Hasan ile beraber bölgeyi terk eder.

 

Sovyet işgali yüzünden Emir’in babası her şeylerini kaybeder. Bu nedenle Kaliforniya Amerika’ya yola çıkarlar. Emir taşındıktan sonra hala pişmanlık ve utanç duymaktadır.

 

Birkaç yıl sonra Emir’e Afganistan’dan bir telefon gelir . Telefon Hasan’ın babasından gelir.  Hasan’ın  başının belada olduğunu söyler bunun üzerine Emir vicdanını rahatlatmak için hemen Afganistan’a gider. Hasan çatışma da öldürülmüştür fakat Hasan’ın bir oğlu vardır. Oğlunun adı Sahrab’tır. Sahrab yetimhane de köle gibi çalıştırılıyordur.  Emir, Sahrab’ı ordan kurtararak vicdanını rahatlatmaya mı çalışacak, yoksa yine kaçayım mı  diye arada kalır.  Bu durumdan kaçmayan Emir, Sahrab’ı kaçırır ve Amerika’ya götürür.

 

Arka Kapak Bilgisi

 

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

 

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

 

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

 

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

 

Kitap Bilgileri

 

Adı: Uçurtma Avcısı

Yazarı: Khaled Hosseini

Sayfa Sayısı: 390

Yayınevi: Everest Yayınları

Basım Yılı: 2015

PDF KİTABI İNDİREMEYENLER YORUM ATSINLAR, MAİL İLE YOLLAYALIM.

Yorumlar

yorum yapılmış. Kitap indirmek için sen de yorum yap.

Bir yorum

  • aB Mayıs 2, 2018, 9:02 am

    Ben indiremedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Enjoy this blog? Please spread the word :)