Satranç Pdf İndir

Kasım 25, 2017

Satranç

Mirko Czentovic, küçük yaşlarda anlama, konuşma ve buna bağlı olarak bir çok zorluk çekmiştir. Mirko küçükken her akşam babası ve arkadaşı satranç oynarlarmış. Mirko her akşam izleye izleye oyunu öğrenmeye başlamıştır. Bir gün babasının işi çıkınca, babasının yerine oynar ve 3 oyunu üst üste kazanmıştır. Mirko’nun babası buna şaşırır ve onu turnuvalara sokmak için satranç kulübüne götürür. Mirko yavaş yavaş herkesi yenerek dünya şampiyonu olur.

 

Mirko, arkadaşıyla New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemiye biner. Zamanla Mirko’nun dünya şampiyonu olduğu duyulur. Zengin iş adamı Mirko’ya satranç maçı karşılığında para teklif eder ve Mirko bunu kabul eder. Fakat Mirko’ya karşı gemideki satranç bilen herkes karşı oynamaktadır buna rağmen zengin iş adamını ve rakiplerini yener. Zengin iş adamı yenilgiyi kabul edemeyip yeniden teklif eder. Maç başlar ve tam yenilecekten biri bu hamleyi yaparsa kısa süre içinde yenileceğini söyler. Bu adamın hamlelerini dinler ve sonunda berabere kalırlar. Zengin iş adamı McConner, adamın adının Doktor B. olduğunu öğrenir. Doktor B. ye Mirko ile oynamasına karşılık para teklif eder. Fakat Doktor bunu kabul etmez. Doktor B. yi ikna etmeye çalışırlar fakat yine de kabul etmez ve hikayesini anlatır.

 

Yıllar önce hükümetten gizli işler yaptığı gerekçesiyle tutuklarlar. Fakat hapis yerine küçük bir odaya atarlar ve insanlarla bağlantısını keserler. Kendisine yemek getiren kişi hariç kimseyi göremez oda Doktor la hiç konuşmazmış. Bir gün şans eseri Doktor’un eline satranç kitabı geçer. Odanın içinde kendi yaptığı tahtalardan satranç oynamaya başlar ve zamanla tahtaya gerek kalmadan kafasında oynamaya başlar. Bir zaman sonra saplantı haline gelir ve kendini yendiğinde sinirlenmelere başlar.  Yine bir sefer oynarken sinirlenir ve elini cama vurur ve yaralanır .Hastaneye kaldırılır. Hastahanedeki kendisini tedavi eden doktorun tanımasıyla, doktor   Doktor B. yi kaçırır. Doktor B. özgürdür ve daha satranç oynamaya karar vermiştir.

 

Hikayenin sonlarına doğru Doktor B. ,   Mirko ile oynamayı kabul eder. Oyuna başlayınca Mirko yenileceğini anlar ve pes eder. Doktor B. yeniden oynamak istemektedir. Oyun oynarken yine çok heyecanlanır ve sinir krizine girer  Doktor B. kendini kontrol eder ve oyunu bırakır.

 

Arka Kapak

Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.’nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.

Stefan Zweig’ın Brezilya’da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942’deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.

Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig’ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.

 

Kitap Bilgisi

 

Kitap Yazarı:  Stefan Zweig

Kitabın Adı: Satranç

 

PDF KİTABI İNDİREMEYENLER YORUM ATSINLAR, MAİL İLE YOLLAYALIM.

Yorumlar

yorum yapılmış. Kitap indirmek için sen de yorum yap.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Enjoy this blog? Please spread the word :)