Karartma Geceleri PDF İndir

Kasım 29, 2017

Karartma Geceleri

Mustafa Ural hapishanededir. Suçuysa düşünmektir. Mustafa nın kaldığı hücre pek iyi değildir. Hapishanede her gün sadece kuru ekmek verilmektedir. Mustafa zor şartlar altında yaşamaktadır ve asıl kötü olan neden hapishanede olduğunu bilmemesidir. Hapishanede konuşma yasağı vardır. Bir gün Halil ile bu kurala karşı gelirler ve taş hücreye atılırlar. Mustafa, Halil’e hayatını anlatır. 2. Dünya savaşı sırasında, İstanbul’da sıkı yönetim vardır. Hükümet güvenlik amaçlı geceleri ışıkları kapatıyordu, bu uygulamaya karartma geceleri denilirdi.

 

Bir gün Mustafa’nın arkadaşı yanına gelir ve eserlerinin tehlikeli olarak görüldüğünü belirtir. Yazdığı kitaplar toplatılmaktadır. Mustafa evine doğru giderken, evinin önünde polisleri görür. Ayten , Mustafa’ya gelme işareti yapar. Mustafa o anda işlerin ters gittiğini ve tutuklanacağını anlar. Eşiyle gizli şekilde haberleşir ve eşi Mustafa’ya para vermektedir. Mustafa, arkadaşı İlhan’ın evine gider. İlhan asteğmendir, orada güvende olacağını düşünür Mustafa fakat İlhan bunu yapamayacağını belirtir. Mustafa kalacak başka yer aramaya başlamıştır ve Cengiz’in yanına gitmiştir. Cengiz istediği kadar kalabileceğini söyler ve Mustafa bu duruma çok sevinmiştir. Bir gün Cengiz’in kız arkadaşı eve gelir ve Mustafa’nın kanun kaçağı olduğunu ve polise ihbar edeceğini söyler. Bunun üstüne Mustafa evden ayrılmak zorunda kalmıştır ve yine sokaklarda korkarak dolaşmaktadır.

 

Aklına öğrencisi Nihat gelmişti. Nihat, babaannesi ile yaşayan biridir. Babaannesine, Mustafa’yı hocası olarak tanıtır ve gündüzleri eve geldiğini ona ders anlattığını söyler. Fakat geceleri de orada kalmaktadır . Babaannesi bunu fark edince kızmıştır ve Mustafa’nın oradan da ayrılması gerekmektedir. Bir gece Mustafa polise yakalanır ve polisler kimliğini ister. Polislere öğretmen olduğunu ve bir öğretmen kadın arkadaşının yanından geldiğini ve ceketini orda unuttuğunu söyler.  Polisler Mustafa’yı bırakır. Mustafa, Cengiz’in evinde kalmaya başlamıştır yine çünkü kız arkadaşı ondan ayrılmıştır. Bir gün Mustafa, karısını ve çocuğunu özlediği için eve gider. Fakat karısı ona soğuk davranıyordu hatta teslim olması gerektiğini belirtiyordu. Bir anda kapı çalar ve gelen Ayten’dir. Ayten hızlı kaçması gerektiğini babasının polisi çağırdığını söylüyordu.

 

Mustafa bir gün Ayten ile buluşur. Karısının arkadaşı İlhan ile gezmeye gittiğini söyler. Mustafa bu durumdan şüphelenir. Mustafa artık sağlığını kazandığını ve hapise girebileceğini düşünür. Bir gün o önceden yakalandığı polisler karşısından gelirler. Polisler onun yalan söylediğini anlamışlardır ve onu emniyete götürmüşler.

 

Mustafa hikayesinin sonuna gelirken bir gelişme olmuştur. Mustafa’yı savcıya sevk etmişlerdir . Fakat mahkemede karısını görür. Karısı orada İlhan için bulunmaktadır. İlhan işlediği suç için askerler tarafından sorgulanmaktadır.

 

Arka Kapak

İkinci Dünya Savaşı’nın sınırlarımıza dayandığı 1944 yılı. Ülkede, ekmek, şeker, yakacak gibi temel ihtiyaç maddeleri karneye bağlanmış, dışarıdan gelebilecek ani baskınları önlemek amacıyla geceleri her yerde karartma uygulaması başlamıştır. Şairlere, yazarlara, düşünürlere baskı uygulanan bir dönemdir aynı zamanda.

Bu sıkıntılı günlerde, bir aydın, şair ve edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık problemleri vardır ve hemen teslim olmak istemez. İstanbul’un soğuk ve karartılmış sokaklarına, eş dost evlerine sığınır. Tutuklandığı zaman savaş bitmiştir, ama savaş yıllarının Türkiye’de bıraktığı izler daha uzun süre silinemeyecektir.
Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri ‘nde Mustafa Ural’ın kaçış öyküsünü anlatırken, savaşın etkisindeki ülkemizin 1940’lı yıllarına da

 

Kitap Yazarı :Rıfat Ilgaz

PDF KİTABI İNDİREMEYENLER YORUM ATSINLAR, MAİL İLE YOLLAYALIM.

Yorumlar

yorum yapılmış. Kitap indirmek için sen de yorum yap.

2 Yorum

  • Polat Kasım 29, 2017, 12:31 pm

    İndirme linklerini gönderebilir misiniz

  • rvyd Mart 28, 2018, 6:48 pm

    Indiremedim linkleri göremiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Enjoy this blog? Please spread the word :)