İki Şehrin Hikayesi Pdf İndir

Kasım 24, 2017

İki Şehrin Hikayesi

 

Doktor Manetta hapishanede aristokratlara zıt düştüğü için 18 yıldır nedensiz yere yatar. Bu yüzden psikolojik sorunları oluşmuştur.  Londra da yaşayan kızı Lucia, bir aile dostu ile Paris e gider ve babasının hayatta olduğunu öğrendikten sonra babasıyla tekrardan Londra ya dönerler. Biraz zaman geçtikten sonra Lucia Fransa’da yaşayan bir aristokratın oğluyla tanışır. Bu adamın adı Charles Darney’dir.

 

Charles ailesi aristokrat olmasına rağmen, aristokratlardan nefret etmektedir. Charles ,Lucia’yla  evlenirler ve bir çocukları olur. Kızları 6 yaşındayken Fransa’da ihtilal başlar ve ihtilalciler Charles’in ailesine ceza verirler. Charles ailesi için Fransa’ya döner fakat Charles’i de tutuklar aristokratçı olma gerekçesiyle. Lucia bunu öğrenir öğrenmez babasıyla Fransa’ya giderler.

 

İhtilalciler Charles i uzun süre hapiste tutarlar. 1 2 yıl mahkemeye çıkmadan hapis yatar ve bu sırada kimseyle iletişim kurmasına izin vermezler. Mahkemeye çıkınca yargılanır ve Dr. Manetta’nın ifadesiyle serbest kalır çünkü halk Dr. Manetta ya saygı duyardı. İhtilalciler Charles i Paris ten dışarı çıkmama şartı ile serbest bırakırlar. Ardından bir süre sonra yine tutuklarlar.

 

Dr. Manetta nın arkadaşları, Charles i halk düşmanı ilan eder ve  ölüme mahkum ederler.  Avukat Carton, Lucia yı uzunca süredir sevmektedir. Charles ve Carton birbirlerine çok benzerler. Carton Lucia mutlu olsun diye Charles ile plan yapıp hücresinde kıyafetlerini değiştirirler. Carton, Charles yerine idama gider ve Charles özgürlüğüne kavuşur ve hemen Lucia ve kızıyla beraber Paris’i terk ederler.

 

Arka Kapak

 

Dünya edebiyatının en önemli klasik yapıtlarından biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından birinin, Fransız Devrimi’nin ekseni etrafında biçimlenir. Edebiyat dünyasının “Dickens’ın en büyük tarihî romanı” olarak, yazarın kendisinin ise “Yazdığım en iyi hikâye” diye tanımladıkları yapıt, Fransız Devrimi ile Terör Dönemi kargaşasında yaşamak zorunda kalan bir grup insanın özel yaşamlarını aktarırken, dönemin acımasız toplumsal koşullarını da irdeler.
Hapsedildiği Bastille zindanından kurtarılan Doktor Manette ile iş işten geçmeden İngiltere’ye göndermiş olduğu kızının on sekiz yıl sonra buluşmaları ve Londra’da yeni bir yaşam kurmaları; sevgi, dostluk, özveriyle örülmüş bu yaşamın Paris’te gelişen devrim dalgasının haberleriyle gölgelenişi, iki şehri yansıtıyor okuyucuya. Paris’teki karanlık günlerin karşısında Londra’daki aydınlık ve dingin günler yer alıyor. Ancak her iki şehir de karanlığın içinde umudu, aydınlığın içinde hüznü taşıyor.

 

 

 

PDF KİTABI İNDİREMEYENLER YORUM ATSINLAR, MAİL İLE YOLLAYALIM.

Yorumlar

yorum yapılmış. Kitap indirmek için sen de yorum yap.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Enjoy this blog? Please spread the word :)