Falaka Pdf İndir

Kasım 30, 2017

Falaka

Konumuz okulda geçiyor. Kahramanımız her gün arkadaşlarıyla okula gitmektedir. Kahramanımız okulunu çok sevmektedir. Yaşlı hoca çocukları sopayla eğitebileceğini düşündüğü için sopayı kullanmaktan kaçınmazdı. Bu hoca Abdurrahman Çelebi isimli bir eşeğe sahiptir.

Çocuklar bu hocanın dersinde çok sıkılıyorlardı bu yüzden eğlenmek için türlü türlü şeyler yaparlardı. Fakat asıl eğlenceleri Hoca’nın enfiye kutusunu alıp burunlarına çekmekti çünkü enfiye bir tütün ürünü olduğu için hapşırtıcı etkiye sahipti. Hoca bunu öğrenince yapanları falakaya yatırıyordu. Buna rağmen çocuklar vazgeçmiyordu. Bir gün yine falakaya yatırırken kaymakam bu olaya şahit olur ve hocaya çok kötü kızar. Hoca bu sebepten dolayı duvarda duran falakayı indirmiştir fakat yine de yanından ayırmıyordu. Çocuklar artık daha da yaramazlaşmıştır. Hoca hapşıran kim olursa olsun artık falakaya yatıracağım diye  ant içmiştir. Ertesi gün kahramanımızın aklına eşeğin burnuna enfiye üflemek gelmiştir. Enfiyeyi koklayan eşek hapşurmadan duramaz ve öğrenciler falaka falaka diye tutturmuştur. Öğrencilerine eşeğini yatırmalarını söyler ve falakaya başlar. Tam bu sırada kaymakam gelir ve gördükleri üzerine şok geçirir  ve hocayı kovdurtur.

 

Arka Sayfa

 

Gazeteci-Yazar Ahmet Rasim, tahsiline, Sofular Mahalle Mektebi’nde başladı. Darüşşafaka’dan birincilikle mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra tamamen gazeteciliğe ve yazarlığa yöneldi. Döneminin pek çok gazete ve dergisinde muhabirlik ve savaş muhabirliği yaptı. Fen, edebiyat, mizah, tarih, hatıra, ilim vb. konularda yazdı.

Devrinin edebî gruplarından ayrı bir yol izledi. Zamanının çok okunan yazarlarındandır. Şiir, hikâye, roman, deneme, hatıra, seyahat, tarih, araştırma vb. her türde eserler verdi. Falaka, Ahmet Rasim’in, devrinin eğitim hayatına ait gözlemlerini çok renkli ve tabii bir dille anlatan eseridir. Kitap, zengin malzemesiyle kendini baştan sona sıkmadan okutur.

Bu eser, konuyla ilgilenen herkese faydalar sağlayacaktır. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğimizle…
(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitap Bilgileri

Sayfa Sayısı: 160

Yazar: Ömer Seyfettin

 

PDF KİTABI İNDİREMEYENLER YORUM ATSINLAR, MAİL İLE YOLLAYALIM.

Ya da

Yorumlar

yorum yapılmış. Kitap indirmek için sen de yorum yap.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.